שיקום בטונים

שיקום בטונים הוא תהליך שמבצעים כאשר קיים מבנה עם כשלים ביסודות מכל סיבה שהיא. בישראל יש מבנים רבים שנמצאים בסכנת קריסה ומצריכים ביצוע שיקום בטונים. מהו תהליך שיקום בטונים ובאילו מקרים הוא נדרש? על כך נרחיב במאמר הבא.

 

מה זה תהליך שיקום בטונים?

שיקום בטונים עם אורגד מבנים הוא תהליך מורכב וארוך במיוחד בו מחזקים יסודות של מבנה קיים ומשקמים את הבטון שלו. תהליך שיקום בטונים מתחיל כאשר מזהים כשל מסוים במבנה מסוים. מטרת התהליך היא לחזק את המבנה ולמנוע ממנו לקרוס. תהליך שיקום בטונים כולל שלבים רבים. התהליך מבוסס על עבודת סיתות ארוכה, מצריך עבודת הכנה הכוללת ניקוי של השטח ושלבי חיזוק שונים של קורות המבנה, הגדלת עומסים ועוד.

 

מתי נדרש תהליך שיקום בטונים?

תהליך שיקום בטונים נדרש במקרים שונים. ריכזנו לכם את המקרים המרכזיים שמצריכים תהליך זה-

·        התיישנות מבנים- כאשר קיימים מבנים ישנים הם נכנסים לסכנת קריסה. קיימים סימנים המעידים על כך כמו התפוררות הקירות החיצוניים, תזוזות מסוימות במבנה, במקרה שיש סורגים בחלונות הם קלים להוצאה ועוד. כמו כן, העיריות מחויבות לשלוח מהנדס מטעמן לבדיקה. במידה והמהנדס מזהה כשלים מסוימים במבנה הוא מגדיר אותו כמבנה מסוכן. מבנה מסוכן מחייב את הדיירים לבצע תהליך שיקום בטונים עד המועד אותו קבע מהנדס העירייה.

·        היחלשות המבנה כתוצאה מגורמים חיצוניים- קיימים גורמים רבים המשפיעים על חוזק המבנים כמו רוח או מים. מבנים צמודים לים לדוגמא, חשופים יותר ללחות באופן משמעותי ולכן היסודות שלכם יכולים להיחלש מהר יותר מאשר מבנים אחרים. גם מגדלי מים עשויים בטון מצריכים תהליך שיקום בטונים כל תקופת זמן מסוימת.

·        פגיעה במבנה- כאשר המבנה נפגע יש לבצע שיקום בטונים. פגיעה יכולה להיות שריפה, הצפה או רעידת אדמה. כל אלה מחלישים את יסודות המבנה. בארץ פגיעה נפוצה, במיוחד ביישובי הדרום היא פגיעת רקטה. כל פגיעה במבנה שגורמת להיחלשות היסודות מצריכה לבצע תהליך שיקום בטונים.

·        שימור מבנים- בארץ קיימים מבנים היסטוריים רבים וישנים מאוד המצריכים שימור ולעתים אף שחזור של חזות הבית המקורית. מבנים אלה חייבים לעמוד בתקני הבטיחות ולכן מצריכים ביצוע שיקום בטונים.

 

כיצד מתבצע תהליך שיקום בטונים?

תהליך שיקום בטונים אינו תהליך פשוט. הוא מצריך שלבים שונים שלוקחים זמן ועולים לא מעט כסף. כמו כן, תהליך שיקום בטונים מצריך אנשי מקצוע מנוסים ואיכותיים שיבצעו את העבודה באופן מקצועי. השלב הראשון של תהליך זה הוא עבודת הכנה של השטח. עבודת ההכנה מצריכה את קילוף הטיח המתפורר ושבירת חלקי בטון רופפים עד שמקבלים שטח בטון נקי ויציב. השלב השני הוא חשיפת הברזל הפגוע. עושים זאת על ידי מברשת ברזל או מברשת פלדה עד שמגיעים לברזל בריא. לאחר מכן יש לשטוף את השטח החשוף עם לחץ מים ולמרוח על הברזל חומר מונע חלודה. בשלב האחרון מורחים בשכבות חומרי תיקון על שברי הבטון והברזל.

 

תוכן עניינים

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר
בלוג

מחזור חומרים

מיחזור הוא תהליך של הפיכת חומרי פסולת לחומרים או מוצרים חדשים. ישנן דרכים רבות למיחזור, אך הדרך הנפוצה ביותר היא

איטום חיצוני למבנה: כל הדרכים

איטום חיצוני למבנה הוא תהליך המגן על חוץ המבנה. זה נעשה כדי למנוע חדירת מים, אוויר ואלמנטים אחרים לתוך המבנה.

איך אפשר לטפל בייבוש נזקי מים?

נזקי מים מייבשים הם כאשר מים מחלחלים לתוך בניין וגורמים להתנפחות העץ. זה יכול להוביל לצמיחת עובש, קילוף צבע ובעיות

השלבים לקבלת היתר בנייה

בדרך כלל נדרשים היתרי בנייה לפני תחילת הבנייה באתר. בחלק מתחומי שיפוט ניתנים היתרי בנייה על ידי העירייה או מועצת

מעוניינים לקבל פרטים על קורס מפקחי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף על הקורס…