גיזום עץ לימון

 

עצי לימון הם עצים מבוקשים במיוחד. הם משמשים למאכל, לשתייה ואפילו לריפוי הגוף. עצי הלימון המשתייכים למשפחת עצי ההדר ויש בהם מגוון רחב של ויטמינים. כתוצאה מכך אנשים רבים מגדלים בחצרות הפרטיים שלהם עצי לימון. גיזום עץ לימון צריך להתבצע כהלכה, בתדירות הנכונה ובצורה שלא פוגעת בעץ. על כך נרחיב במאמר הבא שנכתב מטעם חברת דפים ירוקים המתמחה בגיזום.

 

גיזום עץ לימון- מהם עצי לימון?

עצי לימון הם עצים השייכים למשפחת ההדרים. עצי לימון הם עצים יחסית קטנים שמגיעים לגובה מקסימלי של כשישה מטרים. ענפי עץ הלימון מחודדים והפרחים שלו סגולים בהירים ובצורת אליפסה מחודדת. לרוב עצי הלימון יש קוצים ולעלים שלהם יש ריח של פרי הלימון. על ידי כך ניתן לזהות את עץ הלימון ולא להתבלבל בינו לבין עצי הדר אחרים.

עצי לימון בדרך כלל מורכבים על שורש חושחש (סוג נוסף של עץ הדר). להרכבה על גבי שורש חושחש יש יתרונות שונים כאשר המטרה המרכזית שלה היא להגן על עץ הלימון מפני מחלות ומפני קור באזורים המאופיינים בכך כמו צפון הארץ.

עץ הלימון הוא עץ חסון ויחסית קל לגידול. הוא נחשב לעץ עמיד במיוחד שמתאים למגוון רחב מאוד של סוגי קרקע מלבד קרקעות מלוחות וגירניות. ניתן לגדל את עץ הלימון גם בעציץ, כל עוד הוא מתאים לכך. כמובן שצריך לדאוג להשקיה נכונה עבור העץ ולטיפול נכון הכולל גיזום.

מומלץ לנטוע עצי לימון בעונת האביב, אך זה לא הכרח כך שתוכלו לנטוע עץ לימון גם בעונות אחרות. לאחר הנטיעה יש להשקות את עץ הלימון בין 3 ל-4 פעמים בשבוע מנות של 15 ליטרים. רצוי להשקות את עץ הלימון בטפטוף הפרוס כ-20 סנטימטרים מסביב לגזע. אם מדובר באדמה קלה יש להשקות את עץ הלימון כל יום במנות קטנות יותר במשך 4 חודשים לאחר הנטיעה.

 

מה היתרונות של גיזום עץ לימון?

גיזום עצים הוא אחד הדברים החשובים ביותר עבור כל העצים בכלל ועבור עצי לימון בפרט ויש לו יתרונות רבים-

  • בריאות העץ- על מנת לשמור על בריאותו של עץ הלימון, חשוב מאוד לגזום אותו. עץ לימון בריא הוא עץ שמקבל מים במידה הנכונה ונחשף לשמש במידה הנכונה. על ידי גיזום עץ לימון ניתן להסיר ענפים שבורים, פצועים, יבשים או חולים. ענפים אלה פוגעים בבריאותו של עץ הלימון ובמקרים מסוימים אף יכולים להביא למותו של העץ. גיזום עץ לימון מאפשר לעץ להשקיע את האנרגיה שלו בחלקיו הבריאים. כמו כן, גיזום הענפים של עץ הלימון גבירים את צמיחתם ואף את לבלוב העץ. בנוסף גיזום עץ לימון יגביר את תפוקת הפרי בעונה
  • טיפול קל יותר- גיזום עץ לימון מאפשר לטיפול בעץ להיות קל יותר. על ידי גיזום העץ מונעים מהענפים להסתבך ולגדול פרא. כך שומרים על גובה העץ שלא יהיה לנו גבוה מדי ומסובך מדי לטיפול. כמו כן, על ידי גיזום עץ לימון ניתן לקטוף את הפירות בקלות מהעץ.
  • עיצוב- כאשר מבצעים גיזום עץ לימון, יכולים לעצב את המראה של העץ. עצים שלא עוברים גיזום צומחים ומתפשטים ללא שליטה. כאשר גוזמים את העץ, מעניקים לו מראה מסודר ואסתטי.
  • מניעת סכנות- עצים שצומחים ללא שליטה יכולים להפוך למסוכנים מאוד. הענפים הופכים לכבדים ועלולים להישבר ואפילו ליפול על חפצים או אנשים. לכן, על מנת למנוע סכנות, חשוב מאוד לבצע גיזום עץ לימון באופן קבוע בעונה המתאימה לכך.

 

 

גיזום עץ לימון- מתי יש לגזום?

עץ לימון נחשב לעץ ירוק עד- כלומר הוא אינו מנשיר. בדרך כלל התקופה המומלצת לגיזום עצים היא תקופת החורף בה העצים נכנסים לתרדמת ארוכה. אך, בגלל שעץ לימון הוא עץ ירוק עד, הוא אינו נכנס לתרדמת ארוכה בתקופת החורף ולכן הגיזום יתבצע באביב ובסתיו. בעקבות כך, יש לבצע גיזום עץ לימון פעמיים בשנה בשיא עונת הלבלוב- סוף עונת האביב כאשר הפריחה בשיאה ובעונת הסתיו כאשר הפריחה עדיין נראית לעין.

גיזום שומר על בריאות העץ ומחזק אותו. בזכות כך ובזכות כל היתרונות שציינו קודם, אנשי מקצוע ממליצים לבצע גיזום עץ לימון בתדירות גבוהה מאוד.

 

גיזום עץ לימון- כיצד?

גיזום עץ לימון מתבצע בשיטה דומה לשיטה בה גוזמים את עצי ההדר האחרים. גיזום עץ לימון ייעשה על ידי מסור חשמלי או מסור שרשרת. ניתן לבצע גיזום עץ לימון לבד ואין צורך בהזמנת איש מקצוע לשם כך. גיזום עץ לימון אמנם דורש מיומנות אך ככל שנעשה זאת יותר כך נרכוש את המיומנות הזו. אז כיצד מבצעים גיזום עץ לימון?

כפי שציינו קודם, גיזום עץ לימון נעשה בעונת הלבלוב על ידי חיתוך ענפי העץ המחודדים. בדרך כלל עושים זאת פעמיים בשנה בעונת האביב ובעונת בסתיו, אך ניתן לבצע גיזום עץ לימון בתדירות גבוהה יותר אם רוצים לשמור על עץ בריא יותר וחזק יותר.

במקרה שמדובר בעץ לימון גבוה מאוד, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שיגיעו עם הציוד המתאים ויבצעו את החיתוך בצורה טובה שלא תפגע בעץ ותשמור על בטיחות הסובבים.

תוכן עניינים

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר
בלוג

מחזור חומרים

מיחזור הוא תהליך של הפיכת חומרי פסולת לחומרים או מוצרים חדשים. ישנן דרכים רבות למיחזור, אך הדרך הנפוצה ביותר היא

איטום חיצוני למבנה: כל הדרכים

איטום חיצוני למבנה הוא תהליך המגן על חוץ המבנה. זה נעשה כדי למנוע חדירת מים, אוויר ואלמנטים אחרים לתוך המבנה.

איך אפשר לטפל בייבוש נזקי מים?

נזקי מים מייבשים הם כאשר מים מחלחלים לתוך בניין וגורמים להתנפחות העץ. זה יכול להוביל לצמיחת עובש, קילוף צבע ובעיות

השלבים לקבלת היתר בנייה

בדרך כלל נדרשים היתרי בנייה לפני תחילת הבנייה באתר. בחלק מתחומי שיפוט ניתנים היתרי בנייה על ידי העירייה או מועצת

מעוניינים לקבל פרטים על קורס מפקחי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף על הקורס…