בודק מזח – להבטיח את מי השתיה של כולנו

קרדיט תמונה: freepik

מי שתיה הם מצרך חיוני וחשוב מאין כמותו. אנו עושים במים שימוש ביתי ותעשייתי נרחב בהמון תחומים, אך לנו לאנשים הפשוטים חשוב שהמים שלנו יהיו נקיים וראויים לשימושים ביתיים כמו שתיה ורחצה בעיקר. על מנת שנוכל באמת לעשות פעילויות יומיומיות חשובות כמו לשתות ולהתרחץ בצורה בטיחותית וראויה, המים שלנו חייבים להיות נקיים מכל רבב. מים מזוהמים או נגועים בגורמים כימיקליים או זיהומיים עלולים ליצור אסון אקולוגי ובריאותי עם כל אדם, בעל חיים או צמחייה הבאה איתם במגע.

הפרדה בין מים נקיים למים שאינם ראויים לשתיה

יש כל מני גורמים מזהמים העלולים לחדור אל מערך המים שלנו ובכדי למנוע מהם זיהום חשוב לוודא הפרדה ביניהם לבין הגורמים המזהמים שעלולים לחלוק איתם את אותו קו מים. לעיתים עושים שימוש בצנרות ותשתיות של מי השתיה במבנים ציבוריים גדולים יחד עם תשתיות אחרות המעבירות חומרים אחרים המיועדים בעיקר למפעלים, לחקלאות ולשימושים תעשייתיים. מצבים אלו עלולים ליצור ערבוב מי שתיה נקיים יחד עם מים מזוהמים שהתערבבו עם חומרים שאינם ראויים לשתייה וזה יוצר מצב מסוכן. על מנת להפריד בין שני סוגי המים, חשוב לוודא מניעה של זרימה חוזרת בתשתית.

לכאן נכנס מתקין מזח לתפקיד – למנוע זיהום מים

מתקין מזח הוא איש מקצוע מיוחד שבאחריותו להתקין, לבדוק ולטפל בכל הנושא של התקנת מתקנים מיוחדים שתפקידם מניעת זרימה חוזרת. בסמכותו להתקין מתקן המבצע הפרדה בזרימת המים הנקיים לבין המים שאינם נקיים ובכך להבטיח את השימוש שלנו במי שתיה נקיים לרחצה ולשתייה. מתקין מזח צריך להיות בעל כל הרישיונות בתוקף המקנים לו את הזכות לעסוק בתפקיד חשוב וקריטי זה. בודק מזח באחריותו לפנות אל מפעלים, בתי מגורים, מבני ציבור ועוד ולוודא שמתקני מניעה של זרימה חוזרת מתפקדים כראוי.

עם הזמן, מתקנים המונעים זרימה חוזרת עלולים להישחק ולאבד מהאפקטיביות שלהם, לכן חשוב שכל בעל מבנה גדול או ציבורי להזמין מתקין מזח ולוודא כי המתקנים עומדים בתו התקן המחמיר של משרד הבריאות. חיוני לוודא כי אתם מזמינים בודק מזח מקצועי ומיומן, בעל ניסיון רב בתחום שמכיר את השטח בו הוא אמור לטפל, מכיר את סוגי התשתיות שאתם עושים בהם שימוש וכן את המתקנים המונעים זרימה חוזרת הפועלים שם.

כאשר זרימת מים נכנסת אל בית המגורים היישר מקו אספקת המים הראשי, הם צריכים לזרום בכיוון אחד בלבד –  אל תוך הבית שלנו. אמנם לפעמים בגלל שינויים שיש בלחץ שבתוך הצנרות והתשתיות המובילות אותם, המים הללו עלולים בטעות לזרום לכיוון אחור ולחלחל חזרה אל קו אספקת המים הראשי. במקרה כזה, מים שזוהמו במקור היעד (כמו למשל מקום המשתמש במים המוזרמים בתעלות שלו לצרכי דישון) עלולים לחזור ולזהם את מקורות המים הראשיים ובכך לסכן את כל מי שעושה שימוש באותו מאגר מים למבנה ולאזור כולו.

אם לדוגמה יש הפסקה בקו המים הראשי מסיבה כלשהי, או כאשר ברזי הכיבוי נפתחים לשימוש, עלול לקרות מצב מסוכן זה של זרימה חוזרת. כיוון שהלחץ אובד במהלך האירועים האלו, המים אינם נדחפים עוד לכיוון קדימה בצנרת והיא חוזרת לאחור חזרה אל קווי המים של העיר או המבנה הכללי.

מזמינים את מתקין המזח שיטפל בכל בעיה

על מנת להבטיח את הבריאות של כל מי נכנס אל המבנה או המתחם בו משתמשים באותו מקור מים ראשי, אתם כבעלי או אחראי המקום חייבים להזמין מתקין מזח שייתן את חוות הדעת שלו לגבי המתקן שיש ברשותכם. בדיקת מזח הינה חובה חסרת פשרות עבור כל מבנה ציבורי ופרטי כאחד.

תוכן עניינים

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר
בלוג

מחזור חומרים

מיחזור הוא תהליך של הפיכת חומרי פסולת לחומרים או מוצרים חדשים. ישנן דרכים רבות למיחזור, אך הדרך הנפוצה ביותר היא

איך אפשר לטפל בייבוש נזקי מים?

נזקי מים מייבשים הם כאשר מים מחלחלים לתוך בניין וגורמים להתנפחות העץ. זה יכול להוביל לצמיחת עובש, קילוף צבע ובעיות

השלבים לקבלת היתר בנייה

בדרך כלל נדרשים היתרי בנייה לפני תחילת הבנייה באתר. בחלק מתחומי שיפוט ניתנים היתרי בנייה על ידי העירייה או מועצת

מעוניינים לקבל פרטים על קורס מפקחי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף על הקורס…